Počet výsledků: 14

Otevřít filtraci

Kouř „z druhé ruky“ (angl. secondhand smoke) je tabákový kouř, který vzniká při spalování tabákového výrobku (nejčastěji cigarety, doutníku nebo dýmky) a je nedobrovolně vdechován lidmi, kteří sami nekouří. Vdechování kouře z druhé ruky se proto nazývá pasivní kouření. Viz také tabák, kouření.

Příbuzný druhého stupně je člen rodiny, který s určitým jedincem v rodině sdílí přibližně 25 % genů. Mezi příbuzné druhého stupně patří tety, strýcové, prarodiče, vnuci, neteře, synovci a nevlastní („poloviční“) sourozenci daného jedince. Viz také příbuzný prvního stupně, příbuzný třetího stupně.

Druhá linie léčby je jiný název pro sekundární léčbu.

Články prstů na rukou (lat. ossa digitorum manus) jsou dlouhé kosti, které jsou napojeny na záprstní kosti a společně tvoří kostěný základ prstů na rukou. S výjimkou palce, který má pouze dva články, má každý prst tři články. Jedná se o párové kosti, v každé ruce je jich 14. Články prstů na rukou se řadí mezi kosti horní končetiny. Viz také kostra, kosti horní končetiny.

Syndrom ruka-noha neboli palmoplantární erytrodysestezie je stav, který se vyznačuje bolestí, otokem, necitlivostí, brněním nebo zarudnutím rukou nebo nohou. V těžších případech se může projevit olupováním nebo mokváním kůže. Syndrom ruka-noha se někdy vyskytuje jako vedlejší účinek některých protinádorových léků, např. kapecitabinu. Viz také syndrom.

Hygiena rukou je prakticky totéž co mytí rukou, jen se tento termín používá častěji v souvislosti s nemocničním prostředím: důkladnou „hygienu rukou“ provádějí například chirurgové bezprostředně před operací, zatímco ruce si myjeme v rámci běžné hygieny všichni. Viz také hygiena.

Mytí rukou je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak ochránit sebe a svou rodinu před některými infekčními nemocemi. Správné mytí rukou prokazatelně brání šíření respiračních infekcí a infekčních průjmových onemocnění. Bakterie i viry se mohou šířit z člověka na člověka nebo z různých předmětů na lidi, pokud: se neumytýma rukama dotýkáte očí, nosu a úst, neumytýma rukama připravujete nebo konzumujete jídlo a nápoje, se dotýkáte povrchů nebo předmětů, na kterých jsou choroboplodné zárodky, smrkáte, kašlete nebo kýcháte do rukou – a poté se dotýkáte rukou jiných lidí nebo společně používaných předmětů. Terminologická poznámka: Hygiena rukou je prakticky totéž co mytí rukou, jen se tento termín používá častěji v souvislosti s nemocničním prostředím.

Hlavní proud kouře je tabákový kouř, který vydechují kuřáci. Hlavní proud kouře je jednou z forem kouře z druhé ruky. Obsahuje nejen nikotin, ale i mnoho škodlivých chemických látek, které způsobují mj. různé typy rakoviny. Vdechování hlavního proudu kouře zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic i jiných typů zhoubných nádorů a dalších zdravotních problémů, například kardiovaskulárních a plicních onemocnění. Viz také tabák, kouření, vedlejší proud kouře.

Vedlejší proud kouře je tabákový kouř, který vychází ze zapáleného konce hořícího tabákového výrobku (nejčastěji cigarety, doutníku nebo dýmky). Vedlejší proud kouře je jednou z forem kouře z druhé ruky. Obsahuje nejen nikotin, ale i mnoho škodlivých chemických látek, které způsobují mj. různé typy rakoviny. Vdechování vedlejšího proudu kouře zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic i jiných typů zhoubných nádorů a dalších zdravotních problémů, například kardiovaskulárních a plicních onemocnění. Viz také tabák, kouření, hlavní proud kouře.

Kouření a další užívání tabáku a nikotinu je pokládáno za jednu z nejzávažnějších příčin úmrtí na chronická neinfekční onemocnění, kterým by se však dalo účinně předcházet. Většina kuřáků si poprvé zapálí ještě před dosažením dospělosti. Kolem 70 % kuřáků by raději nekouřilo, s odvykáním jim mohou pomoci například specialisté v centrech pro závislé na tabáku. Viz také tabák, nikotin a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz kouření, kouř apod..

Zobrazeno 1 až 10 z 14

Počet výsledků